در حالی که کارشناسان، اعتیاد تزریقی و به کار گیری سرنگ مشترک رو مهم ترین عامل بروز ایدز در ایران می دانند، معاون سلامت وزارت بهداشت اعلام کرد:

 "انتقال ایدز از راه اعتیاد تزریقی در ایران کنترل شده و سیر نزولی پیدا کرده." دکتر حسن امامی رضوی در گفت وگو با فارس گفت: با در نظر گرفتن خطر انتشار مریضی ایدز از راه اعتیاد تزریقی، طی سال های گذشته تمرکز برنامه های مراقبتی این مریضی روی معتادان بوده و حالا خوبیش اینه امروز روند انتقال ایدز در این گروه کنترل شده و روند نزولی پیدا کرده.

با اینکه به گفته معاون سلامت وزارت بهداشت برنامه هایی مانند کاهش آسیب در معتادان تزریقی، کنترل زندان ها، اجرای برنامه های مراقبتی در مراکز مشاوره و افزایش مراکز کلینیک های متادون تراپی هم جهت با این هدف در حال اجرا هستش ولی به گفته کارشناسان عفونی با وجود تموم پیشرفت هایی که واسه کاهش اعتیاد تزریقی شده، این عامل هنوز مهم ترین دلیل انتقال ایدز در ایران حساب می شه.

تا حدودی موفق بودیم

معنی کنترل اینه که ما دیگر موارد جدید بروز مریضی ایدز رو نداشته باشیم. ولی اگه بخوایم بگیم منظور از کنترل اعتیاد تزریقی، کنترل کردن کامل اون هستش، اصلا غلطه.

به گفته این متخصص مریضی های عفونی البته با برنامه های زیادی که در مورد آموزش به معتادان تزریقی داده شده، مثل نبود به کار گیری سرنگ مشترک تا حدودی تماشاگر سیر نزولی اعتیاد تزریقی در جامعه بوده ایم به خصوص این که این آموزش ها از راه آدمایی داده می شه که قبلا معتاد بوده ان و حالا اعتیاد خود رو به طور کامل کنار گذاشته ان.

دکتر عمادی در ادامه با اشاره به این که ضریب اطمینان این مراکز آموزشی هم بسیار بالا هستش، ادامه می دهد: از طرفی این آموزش ها در زندان ها هم جا افتاده به طوری که الان دیگه اعتیاد خوراکی در این مکان ها جای اعتیاد تزریقی رو گرفته.

چون به هر حال در همه جای دنیا مواد مخدر در دسترس زندانی هاس. پس اگه این مواد به صورت خوراکی استفاده شن، خطر کمتری نسبت به اعتیاد تزریقی دارن.

سرنگ مشترک بازم مقصره

"این وسط کارکرد مسئولان زندان ها نسبت به معتادان متفاوت شده و همین امر باعث کاهش اعتیاد تزریقی در این مکان ها شده."

شنیدن این عبارات از زبون دکتر عمادی در حالیه که دکتر مسعود مردانی، متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به همشهری می گوید: با اینکه سیر اعتیاد تزریقی در جامعه رو به کاهشه اما الان مهم ترین دلیل دچار شدن به ایدز در ایران بازم اعتیاد تزریقیه.

به گفته دکتر مردانی از وقتی که اولین مریض هموفیلی در اثر خون و فرآورده های خونی آلوده که از کشور فرانسه وارد شده بود، به ایدز گرفتار شد تا الان ۲۳ سال می گذره.

همین اتفاق باعث شد که تصور ما بر این باشه که خون و فرآورده های خونی آلوده مهم ترین عامل انتقال ایدز حساب می شن.

ایشون ادامه می دهد: ولی از سال ۶۴ ، بعد از این که تعداد خیلی از این بیماران از بین زندانیان سردرآوردند، مشخص شد مهم ترین راه انتقال ایدز در ایران بازم اعتیاد تزریقی و به کار گیری سرنگ مشترکه.

به نظر دکتر مردانی با کارایی که وزارت بهداشت، سازمان زندان ها و سازمان بهزیستی انجام داده ان، اعتیاد تزریقی به صورت نسبی کنترل شده و معتادان به داروهای روانگردان و آمفتامین ها گرایش بیشتری پیدا کرده ان.

دکتر عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت میگه: داروهای روانگردان عامل اصلی افزایش آمار ایدز در ایرانه.

این داروها تهدید بزرگی در انتقال مریضی ایدز از راه روابط جنسیه، اما با اینکه تو ذهن بیشتر اقشار جامعه، اعتیاد تزریقی حرف اول رو در دچار شدن به این مریضی خطرناک می زند، شاید جای سؤال باشه که داروهای روانگردان این وسط چه نقشی رو قراره اجرا کنن؟

روانگردان ها مریضی های مقاربتی رو احیا می کنن!

دکتر مسعود مردانی، در این رابطه این طور توضیح می دهد: متأسفانه در سال های گذشته هنوزم مهم ترین راه شایع انتقال ایدز در کشور ما به کار گیری سرنگ مشترک در معتادان تزریقیه.

ولی طی این سال ها به دلیل سهولت دسترسی به داروهای روانگردان مثل آمفتامین ها و مت آمفتامین ها (شیشه)، داروهایی مثل اکستازی یا کراک (هروئین خالص کمپرس شده) اندازه دچار شدن به ایدز، زیاد شده.

ایشون در ادامه تصریح می کنه: سیستم تهاجمی این داروها در آدمایی که از اونا استفاده می کنن، افزایش می یابد؛ به طوری که این افراد مایل به ایجاد رابطه جنسی هستن، علاوه بر این که بعد از به کار گیری این داروها دیگه رعایت هیچ گونه مسائل اخلاقی و به کار گیری وسایل پیشگیری رو نمی کنن.

ایشون با توضیح دادن این موضوع که حتی در خیلی از موارد تعداد شرکای جنسی هم در این آدما که بیشتر معتادان تزریقی هستن، افزایش می یابد، خاطرنشان می کنه: البته این اتفاق فقط مخصوص کشور ما نیس چون در آمریکا هم با اینکه تا سال ۲۰۰۰ سیفلیس از جمله مریضی هایی بود که دیگه رو به فراموشی می رفت ولی از سال ۲۰۰۴ به دنبال به کار گیری داروهای روانگردان، این مریضی بازم سیر صعودی پیدا کرد.

این در حالیه که دکتر صداقت هم نسبت به استفاده بعضی جوانان از داروهای روانگردان اخطار داده و می گوید: مصرف روانگردان ها باعث می شه که فعالیت جنسی افراد زیاد شه در نتیجه آموزش های پیشگیری از ایدز هیچ تاثیری تو یه همچین موقعیتی نداره.

افزایش آمار مبتلایان به ایدز

"نبود کنترل و آموزش باعث افزایش آمار ایدز در ۳ ماه گذشته شده."

دکتر مینو قطعی در مورد افزایش آمار مبتلایان به ایدز می گوید: البته انتظاری جز این نمی رود چون وقتی کنترل صورت نمی گیرد و آموزش رو فراموش کرده ایم در نتیجه آمار دچار شدن به این مریضی افزایش می یابد.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشور با عنوان این مطلب که الان بیشترین راه گسترش مریضی ایدز از راه تماس جنسی رخ می دهد و با انتقاد از نبود آموزش مقابله با گسترش ایدز از راه تماس جنسی خاطرنشان می کنه: متأسفانه رسانه ها از این بحث غافل مونده ان و در خونواده ها، مدارس و… هم هیچ آموزش و اطلاع رسانی در مورد انتقال مریضی از راه جنسی صورت نمی گیرد. این در حالیه که به گفته دکتر مردانی هم هنوز این آگاهی به خونواده ها داده نشده که مواد مخدری مثل کراک و شیشه علاوه بر خاصیت اعتیادزایی می تونن چه نقش مؤثری در دچار شدن به ایدز از راه رابطه جنسی پرخطر داشته باشن.

رفتارای پرخطر جانشین می شه!

"با این حال یادمون نره که با اینکه اعتیاد تزریقی تا اندازه محدودی سیر نزولی پیدا کرده ولی روند تغییر اپیدمیولوژیک انتقال ایدز در معتادان و جوانان از سرنگ مشترک به طرف رفتار جنسی پرخطره."

دکتر عمادی هم این موضوع رو تایید می کنه: که با وجود تموم پیشرفت ها در مورد کاهش اعتیاد تزریقی، آمار اعتیاد در جامعه ما بازم بالا هستش و اگه اعتیاد تزریقی رو هم کنار بذاریم، همین معتادان کسائی هستن که بیشترین روابط جنسی پرخطر رو دارن که اینم مهم ترین عامل انتقال ایدزه و باید در مورد اون چاره ای اندیشید.

به نظر دکتر عباس صداقت متأسفانه ۲ گروه اصلی هدف یعنی معتادان تزریقی و آدمایی که بی بند و باری جنسی دارن، با هم، همپوشانی دارن و ممکنه این آدما به دلیل روابط جنسی غیرایمن به گسترش این مریضی در جامعه غیرمعتاد دامن بزنن و این خطریه که اگه نسبت به اون حواس جمع نباشیم، می تونه موجب گسترش این مریضی شه.

دلایل نشون می دهد که الگوی انتقال ایدز در ایران از سرنگ مشترک به سمت روابط جنسی در حال تغییره.

خیلی از کارشناسان برجسته مریضی های عفونی هم در کمیته کشوری ایدز به این نکته اقرار داشته ان که در موارد جدید مریضی ایدز که شناسایی می شه، دچار شدن از راه رابطه جنسی بیشتر خودنمایی می کنه.

جمع آوری : معصومه آیت اللهی– سایت تبیان

 

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *