: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : جمعه, ۲۱ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۴۵

رییس شبکه کشوری هپاتیت با اشاره به بروز مریضی هپاتیت در معتادان تزریقی گفت: به کار گیری سرنگ مشترک در معتادان مواد مخدر می تونه به انتقال شکلای جور واجور عفونتا از جمله هپاتیت B و C و ایدز منجر شه.

دکتر سیدموید علویان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به رابطه اعتیاد با بروز هپاتیت، گفت: بدیش اینه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی از دلیلای مهم دچار شدن به هپاتیت C حساب می شه. به کار گیری سرنگ به صورت مشترک در بین معتادان به مواد مخدر می تونه به انتقال شکلای جور واجور عفونتا از جمله هپاتیت B و C و ایدز منجر شه.

 

ایشون اضافه کرد: البته اعتیاد به موادی مانند کوکائین و استنشاق از راه بینی راه دیگه انتقال این بیماریه. بر این پایه خطر بزرگی که معتادان به مواد مخدر رو تهدید می کنه، دچار شدن به گونه های جور واجور ویروس هپاتیت C هستش که موجب بروز مریضی با شدت بیشتر می شه.

 

علویان با بیان اینکه تنها یه بار استفاده اشتراکی در وسایل تزریقی کافیه تا شخص به ویروس هپاتیت آلوده شه، اضافه کرد: خیلی از معتادان تزریقی سابقه اشتراک در وسایل تزریقی رو اعلام نمی کنن، اما معمولا اولین تزریق در نتیجه تشویق دوستان و قرض گرفتن وسایل اونا اتفاق میفته. اشتراک وسایل تزریقی حتی تو یه نوبت هم منتهی به انتقال این مریضی می شه. باید توجه کرد که در خیلی از موارد وجود ویروس در خون افراد بدون علامته و حتی خود فرد هم از ابتلایش به این ویروس اطلاعی نداره.

 

ایشون با بیان اینکه بعضی فکر می کنن تعویض سر سوزن سرنگای مورد استفاده مانع از انتقال ویروس هپاتیت می شه، گفت: نه فقط اینطور نیس بلکه اشتراک در کلیه وسایل مورد استفاده در تزریق مانند سرنگ و سر سوزن که به خون آلوده می شن، موجب انتقال ویروسا از یکی به یکی دیگه س. از طرفی اینجاش خیلی مهمه که در صورت دور ریختن وسایل تزریقی به داخل سطلای زباله خونگی، ممکنه که موقع جابجایی اونا موجب آلودگی بقیه افراد شه. پس بهتره این سرنگا در داخل ظرفای غیر قابل نفوذ مثل ظروف شیشه ای یا فلزی دور ریخته شن.

 

علویان، با بیان اینکه مهم ترین راه پیشگیری از مریضی هپاتیت در معتادان، ترک اعتیاد است، گفت: در صورت اصرار بر ادامه اعتیاد مهم ترین راه پیشگیری نبود به کار گیری وسایل تزریقی به صورت مشترکه.

 

ایشون هم اینکه گفت: باید توجه کرد که روشای دیگه اعتیاد هم در دچار شدن به هپاتیت دخالت دارن. مثلا اعتیاد استنشاقی و کشیدن تریاک هم در دچار شدن به هپاتیت موثره، اما هیچ کدوم از اینا به اندازه اعتیاد تزریقی خطرناک نیستن.

 

علویان با بیان اینکه یکی دیگه از راه های شناسایی شده در انتقال هپاتیت C خالکوبی یا سوراخ کردن پوسته، گفت: زنان باید توجه کنن که هرچند خالکوبی ابرو یا اصطلاحا تاتو در زیبایی چهره شون موثره، اما این موضوع به قیمت دچار شدن به هپاتیت می ارزه؟. البته تاکید می کنم که در صورت رعایت بهداشت و به کار گیری وسایل یه بار مصرف نباید نگرانی واسه دچار شدن به این مریضی دارا باشن.

 

 

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • مهم ترین عامل بروز هپاتیت
  • حجامت عامل مهم دچار شدن به هپاتیت
Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *