: اعتیاد به کار کردن و مشکلات اون واسه سلامتی

: اعتیاد به کار کردن و مشکلات اون واسه سلامتی 

خیلی از افراد هستن که به کار کردن زیاد از حد در ساعات طولانی عادت کردن و حتی سلامت اونا به خطر افتاده. وقتی که درباره «اعتیاد به کار» فکر می کنین، معمولا چی به ذهن تون میاد؟ در بیشتر موارد، مردم می گن، ساعات طولانی کار چیز خوبیه و نشانی از اعتیاد به کار نیس

در حالی که بیشتر آدما ممکنه برا این بارو باشن که، ضعف اعصاب، حملات اضطرابی و فرسودگی شغلی، تموم واقعیت واسه افرادیه که دائم در کار خود متمرکز هستن. با اینکه واسه این افراد فایده هایی وجوددارد، اما خیلی از اونا که وابسته به کار هستن بهتر می دونن که به تعادل برسن.

اعتیاد به کار چیزیه که ممکنه بعضی مردم اونو به شوخی بگیرن، اما محققان اعتیاد اونو چیزی جدی می دونن که می تونه واسه بعضی از مردم مشکلی واقعی باشه.براساس گفته محققان، عتیاد به کار پایه به کار زیادتر از اندازه و غیرقابل کنترل می گن. یعنی شما به کار معتاد هستین اگه احساس می کنین که چاره ای ندارین ساعتایی زیادتر از اندازه عادی رو کار کنین. واسه دونستن این مطلب نیاز به جزییات بیشتری دارین.

به این معنا که شما مصرانه به دنبال وقتی هستین تا اونو صرف کار کردن کنین مثل زمان گردش به باغ وحشی که واسه آخر هفته به بچتون قول دادین؟ شاید اونا خیلی ناراحت نشن اگه اونو واسه رفتن به سر کار لغو کنین. شاید قرار شبونه ای که با همسرتون تدارک دیدید، به نفع کارتون کنار گذاشته شه.

بیشتر از اون چیزی که فکر می کنین کار می کنین

واسه تون اتفاق افتاده که به همسرتون بگید تا یه ساعت دیگه خونه هستین ولی وقتی به ساعت نگاه می کنین می بینین که سه ساعت از قولی که دادین گذشته س؟ تا حالا به خودتون گفتین که شنبه فقط دو ساعت در اداره می مونین اما تموم روز اونجا بمونین؟

واسه فرار از احساسات ناخوشایند، خودتون رو وقف کار کردین

شاید این یکی از داغون کننده ترین شکلای جور واجور دلایل اعتیاد به کاره. ممکنه یکی از اعضای خونواده یا دوستان تون فوت کرده باشه، شکست تلخی داشتین و نمی تونین یهویی دست از کار بکشین. احساس اضطراب، افسردگی یا گناه می کنین و واسه پرکردن فضای خالی این احساسات خود رو مشغول کار کردین.

اگه سرگرم کار باشین وقت فکر کردن به این مسائل رو دارین، درسته؟ با روی آوردن به کار بدون اینکه لحظه ای رو واسه درخشش اون احساسات ناخوشایند در خودتون در نظر بگیرین، باعث میشین تا اونا جای دیگری رو زاویه ای از زندگی تون سر باز کنه.

ناتوانی در کار کردن باعث استرس تون می شه

اعتیاد از راه های بسیاری که بیشتر بحث نمی شه می تونه به شما ضربه بزنه، احساس نیاز به برگشتن به کار می تونه واسه بعضی افراد یه مسئله باشه وقتی که در تعطیلات هستین و یا به خاطر مشکلات فنی از کارتون دورید، باید مراقب باشین که به استرسی که به دلیل ناتوانی کارکردن در شما ایجاد شده

چیجوری عکس العمل نشون می دید. اگه دلیل استرس تون یه موعد کاربست، یه مسئله س ولی اگه فقط به خاطر خود کاره باید نگاهی دقیق تر به اون داشته باشین.

دوستان و خونواده تون به شما می گن کارتون رو کم کنین

اونا وقتی رو با شما می گذرونن و در جریان چیزی که براتون روی داده، هستن. معمولا دوستان و اعضای خونواده افراد دلسوزی هستن و بهتر می تونن روی حالتای کاری و ذهنی ما قضاوت کنن، پس بهتره این شانس این رو داشته باشین و به پیشنهادای اونا گوش بدین. اگه اونا موردی رو به شما می گن به خاطر دیدن اضطراب درون شماس، حتی بدون اینکه شما ازاحساسات تون صحبت کرده باشین.

عادتای کاری سلامت شما رو از بین برده

بیشتر مردم در بعضی از دوره های زندگی شون عادتای سالمی داشتن، ورزش می کردن، خوب غذا می خوردند و خواب کافی داشتن. اما وقتی که قسمت بزرگ زندگی شون رو کار پر کرده بطور یهویی عادتای سالم شون پنهون می شه. اگه این مورد در شما صدق می کنه که بیشتر مردم بعد از تموم شدن دانشگاه با اون مواجه هستن، باید نگاهی دقیق تر به سبک زندگی و عادات تون داشته باشین.

بقیه فعالیتاتون به خاطر کار زیادتون ندیده گرفته می شن

قبل از کار عادت داشتین صبح به آرومی از خواب بلند شین اما حالا صبح زود بر می خیزید تا به موقع سر کارتون برسین. حتی وقت نمی کنین صبحونه بخورین، چون که شاید کارتون مهم تر به نظر میاد.در برخورد با هر نوع از اعتیاد، هوشیاری و حس پذیرش اولین قدم حساب می شه. ممکنه نگاه جامعه به عنوان یه معتاد

به کار یه فرد شکست خورده نباشه، اما این شمائید که می تونین بگید که کارتون تاثیر منفی بر زندگی تون داشته و یا در آینده واسه تون مشکل ساز خواهدشد یا نه.بعد از یه آزمایش منطقی درباره اعتیادتان می تونین اصولی رو پیدا کرده و به خود کمک کنین تا با محدود کردن ساعات کاری، آرامش رو به زندگی تون برگردونین.

وسواس فکری، وسواس کاری می آورد

فرق بین اشتیاق به کار و اعتیاد به اون بعضی وقتا چیزی سخته، مخصوصا وقتی که کارتون رو روی لب تاب یا یه گوشی هوشمند به منزل می برید. واسه پیدا کردن اینکه چقدر از مردم واقعا به کار اعتیاد دارن، محققان دانشگاه برگن با به کار گیری اندازه اعتیاد به کار برگن که شامل معیارهای تشخیصی واسه نوعای جورواجور اعتیاده، در نروژ روی هزاران نفر از مردم تحقیق انجام دادن.

مطالعه نشون داد ۷.۸ درصد از مردم رو میشه در گروه افراد معتاد به کار دسته بندی کرد. به این معنا که افراد زمان بیشتری رو از اون چیزی که باید صرف کارکردن می کنن تا از احساساتی مانند گناه، اضطراب و سرگرمیایی غیرضروری با مشغول شدن در کارشون فرار کنن.

براساس گفته محقق و روانشناس بالینی Cecilie Schou Andreassen در اعتیاد به شکل سنتی، اون، معمولا آسیب پذیریای ژنتیکی خاص و شایعی هست اما این موارد هیچوقت در مورد اعتیاد به کار صدق نمی کنه.

رابطه با ADHD (مشکل توجه- بیش فعالی)

محققان پاسخای ۱۶۴۲۶ بزرگسال شاغل در رده سنی ۱۶ تا ۷۵ سال رو که به عنوان نماینده طیف اجتماعی اقتصادی حضور داشتن بررسی کردن.اونا به این نتیجه رسیدن ۳۲.۷ درصد از معتادان به کار دارای معیارهای مشکل توجه- بیش فعالی هستن (در مقایسه با ۱۲.۷ درصد از آدمایی که به کار اعتیاد ندارن)، در نتیجه رابطه معناداری بین اعتیاد به کار و ADHD هست.

Andreassen توضیح داد که چیجوری ADHD معمولا شامل الگوهای بی توجهی، تکانشگری و یا بیش فعالیه. شاید به دلیل وجود تکانشگری این افراد باشه که اونا بدون اینکه متوجه باشن بسیار کار می کنن و شاید به اصطلاح لقمه ای بزرگتر از دهانشون ورداشته ان. البته این یه فرضیه س.

در سال ۲۰۱۱ تشخص داده شد حدود ۱۱ درصد از افراد ۴ تا ۱۷ ساله در آمریکا گرفتار به ای مشکل هستن و این درصد هر سال رو به زیاد شدنه. با اینکه ADHD اختلالی مربوط به کودکان و نوجوانه، اما در بزرگسالان هم دیده شده.طبق اظهارات اندرسون «به مدت طولانی اطلاعات زیادی در مورد بزرگسالان گرفتار به ADHD نبود

چون تصور بر این بود که این مشکل تنها مربوط به کودکانه و کودکان اونو رشد میدن.» اون عقیده داره بزرگسالانی که خود رو مشغول کار می کنن شاید به ADHD گرفتار هستن.«البته بعضی از افراد ممکنه بخاطر کمبود هاشون آخر هفته یا بعد از تایم کاری و رفتن همکاران مجبور به کارکردن باشن و یا اینکه وقتی محیط کاری شون آرامتره دوست دارن کار کنن.»

سلامت روان و اعتیاد به کار

این مطالعه هم اینکه نشون داد ارتباطی بین معتادان به کار و مشکل وسواس فکری عملی هست. حدود یه چهارم از جمعیت معتادان به کار دارای خصوصیات وسواسان فکری عملی هستن.

اضطراب و افسردگی هم با اعتیاد به کار ربط داره، در حدود یه سوم از این افراد احتمال زیاد اضطراب رو تجربه کردن و ۸.۹ درصد از اونا خصوصیات افسردگی رو دارن.

اندرسون میگه: «این یه مطالعه مقطعیه. یعنی ما اثرات دراز مدت رو اندازه گیری نکرده ایم. ما فقط به ظاهر کیک نگاهی کردیم و می گیم که داخل اون چه س، درنتیجه نمی تونیم چیزی درباره اثرات سببی بگیم.»

«هم اینکه این یه مثاله که نشون میده افراد گرفتار به ADHD می تونن بسیار خلاق، بااستعداد، بسیار باهوش و درواقع اونا به صورت افراطی کار می کنن. اگه شما در تاریخ به دنبال آدمایی با این ویژگی باشین می بینین که اونا مشاغلی مانند سرپرستای کاری، هنرمند، دانشمند و چیزای دیگه ای به جز اینا داشتن.»

این تحقیق نه فقط بعضی از واقعیتای کمتر شناخته شده درباره اعتیاد رو میگه بلکه به افراد این موقعیت رو میده تا بفهمن که رابطه کاریشون بیشتر از چیزیه که انگار در این صورت باید به دنبال درمان اون باشن.

.

منبع :gahar.ir

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *