خیلی از افراد می گن که با یه بار سیگار کشیدن اتفاقی براشون نمی افته و اعتیادی نسبت به نیکوتین پیدا نمی کنن. اما تحقیقات محققان نیوزلندی این باور رو به کلی رد کردن ، این نتیجه به کمک نظر سنجی در سطح بزرگی بود که از افراد سیگاری و آدمایی که یه بار سیگار کشیده بودن پرسیده شده بود.

  محققان از ‪ ۹۶‬هزار جوون ‪ ۱۴‬تا‪ ۱۵‬ساله خواستن با پر کردن پرسشنامه ای بگن که سیگار کشیده ان و احساس می کنن که لازمه سیگار کشیدن رو ادامه؟

اما چیزی که محققان رو حیرت زده کرد، وجود آدمایی بود که یه بار و یا دفعات خیلی کم و بطور نامتناوب سیگار کشیده بودن و با اینحال اونا هم نیاز به کشیدن سیگار رو احساس می کردن.

‪ ۴۶‬درصد کسائی که در هر ماه کمتر از یه عدد سیگار می کشیدن، گفتن که کنترلشان واسه کنترل نیاز به سیگار کشیدن کم شده.

نکته خیلی مهم تر این بود که ده درصد جوونایی که گفته بودن به سختی می تونن احساس نیاز به سیگار رو در خود سرکوب کنن، ظرف دو روز پس از مصرف اولین سیگار و ‪ ۲۵‬درصد اونا، ظرف یکماه بعد از این کار، احساس کردن که باید سیگار بکشن.

واسه اندازه گیری اندازه وابستگی به سیگار، در این پرسشنامه که بین سالهای ‪ ۲۰۰۲‬تا‪ ۲۰۰۴‬از راه مدارس در اختیار دانش آموزان قرار گرفت، سوالهای مختلفی از جمله این پرسشا مطرح شده بود: هیچوقت در خود نیاز شدید به سیگار کشیدن احساس کردین؟، حالا بخاطر این سیگار می کشید که واقعا ترک اون مشکله؟ و به خاطر این که نمی تونین سیگار بکشین، تمرکز دادن واسه شما سخته؟

مجریان این تحقیق گفتن پاسخای دریافت شده تاییدی بر تحقیقات قبلی بود که نشون می داد هر قدر فرد تعداد بیشتری سیگار دود کنه، اعتیاد اون بیشتر می شه و این اعتیاد پس از کم وقتی بعد از اولین “پک”ها شروع می شه.

در سال ‪ ، ۲۰۰۴‬محققان با مطالعه روی ‪ ۱۳۰۰‬نوجوون ‪ ۱۳‬ساله در استان “کبک” کانادا به این نتیجه رسیدن اونایی از نوجوانانی که بدون نوع خاصی ژن بودن که آثار نیکوتین رو از کبد پاک می کنه، احتمال خیلی بیشتری داشت که به سیگار معتاد شن.

هم اینکه، کسائی که دو نسخه از ژن ‪ CYP2A6‬رو داشتن، تقریبا سه برابر کسائی که نسخه معمولی این ژن رو داشتن، احتمال داشت که به سیگار اعتیاد پیدا کنن.

این واریانای ژنی، از تمرکز آنزیمای از بین برنده نیکوتین در کبد می کاهند در نتیجه نیکوتین ( که مغز اونو یه ماده شیمیایی “جایزه” تلقی می کنه)، با آهنگی کنه تر فرآوری می شه و به خاطر همین لذت حاصل از سیگار کشیدن مدت طولانی تری ادامه پیدا می کنه.

یه واریان دیگه که با موضوع اعتیاد به سیگار در رابطه شناخته شده، نسخه ای از ژن به نام ‪ DRD 32806‬است که دوپامین رو در مغز کنترل می کنه.

دوپامین یه ماده شیمیایی مغزه که واسه حس کردن “جایزه” جنبه حیاتی داره.

هر سال حدود پنج میلیون نفر در جهان جون خود رو بخاطر سیگار از دست میدن که زنان سیگاری و کل سیگاریای کشورای در حال پیشرفت،

آسیب پذیرترین گروه ها در میان اونا هستن.

منبع : hidoctor.ir

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *